Історію неможливо повернути назад. Але необхідно розповісти про неї всю правду. Хроніка Голокосту – це біль і жах українського народу. Трагічне повсякдення 1941-го 1943-го років віддзеркалюють архівні документи, спогади очевидців.
1 листопада 2005 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй ухвалила резолюцію, якою постановила 27 січня Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту. Саме цього дня 1945 року Радянська Армія визволила в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенціумі.
Цього дня в Дзержинівській СШ були проведені виховні години спілкування «Голокост – лихо століття» (5-6 класи), бесіди з учнями про злочини, скоєні нацистами під час окупації України в роки Другої світової війни (1-4 класи), показані фільми «Голокост. Історія нищення євреїв. Бабин Яр»(8-9-11 клас), «Спогади очевидців подій»(5-7 класи). Під час проведення виховного заходу «Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту» учні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання. Оформлена в шкільній бібліотеці тематична виставка історичної та публіцистичної літератури, привертала увагу читачів.
Трагедія Бабиного Яру та інші події Голокосту, масові вбивства, знецінення людського життя вплинули на загальну атмосферу в українському суспільстві, позначились на багатьох подіях історії України. Із шести мільйонів європейських євреїв, знищених нацистами та їх поплічниками у ході «остаточного вирішення єврейського питання», близько 1,5 мільйона були українськими євреями.
За роки війни нацисти знищили близько 6 мільйонів євреїв, з них півтора мільйона дітей, що становило приблизно третину загальної чисельності євреїв в усьому світі в той час. Планомірне знищення євреїв не можна назвати просто актом геноциду, настільки безпрецедентним воно було за масштабами, опрацьованості і реалізації. Це була спроба знищити цілий народ, де б не перебували його представники. Саме тому геноцид єврейського народу в роки війни отримав назву - Голокост (англ. Holocaust - "всеспалення").
Голокост дійсно був, і, зберігаючи пам'ять про нього, ми прагнемо до того, щоб світ ніколи більше не допустив повторення цієї жахливої сторінки історії.
|